Hedef Kitlenize Uygun Etkinlik Hedeflerinizi Belirleyin!

Hedef Kitlenize Uygun Etkinlik Hedeflerinizi Belirleyin!

 Son yılların en popüler iletişim aracından biri olan etkinlikler, şirketlerin, markaların, yeni girişimlerin tanıtımını yapıyor. Yeni bir ürün, eser, hizmet veya işbirliği olduğunda hedef kitleye tanıtımını yapmak, ve duyurmak için toplantılar, seminerler, özel geceler, davetler, galalar tertipleniyor. Etkinlik ajansları bu noktada firmalara profesyonel destek vermek için var. Etkinlik şirketleri  etkinlik yönetimini mekan seçiminden bütçelemeye uygulamadan memnuniyet taramasına kadar her aşamayı  üstleniyor.  Siz de hedef kitlenize uygun etkinlikleri belirleyin. Şirket yönetimi nasıl bir etkinlik istediğini belirtip, taleplerini dile getirdikten sonra gerisi etkinlik  firmalarının uzman ellerine kalıyor. Her detay düşünülerek incelikli, şık, enerjisi yüksek davetler hazırlanıyor. Etkinlik şirketi, organizasyon planlaması yaparken birtakım hedefleri esas alarak uygun etkinlik yönetimini gerçekleştiriyorlar.

İmaj çalışmasına uygun etkinlik

Etkinlik ajansı için her markanın kendi değerleri, kültürü, kurumsal imajı ve saygınlığı vardır. Bu temel unsurlar şirketin dışarıdan nasıl göründüğünü ve piyasadaki konumunu belirlemektedir. Etkinlik Ajansları, bu değerleri göz önünde bulundurarak şirketin imajı için en uygun etkinliği düzenlemelidir.

Hedef kitleye uygun etkinlik

Şirketlerin hepsi mevcut bir kitleye sahiptir. Aynı zamanda varolan kitlelerinin yanı sıra ulaşmak istedikleri bir hedef kitleri vardır. Dolayısıyla hedef kitleye uygun etkinlik planlarken Etkinlik Ajansının düzenlediği etkinlik çiğ kalmamalı ve geniş kişilere ulaşmalıdır.

Yaratıcı ve yenilikçi çözümler

Ürün ve hizmet tanıtımlarının yapıldığı organizasyonlarda, etkili olmak için özellikle daha yeni ve yaratıcı uygulamalar gerekir. Etkinlik Ajansı, hem konukların hem de sosyal medyanın gücünü değerlendirip, akılda kalıcı çözüm önerileri ile markalara sunumlar yapmalıdır.

Sektörde kalıcılık

Şirketler yeni bir hizmet, ürün, işbirliği olmadan da sektördeki bilinirlikleri için şirket başarılarını etkinlikler düzenler. Etkinlik ajansları da bu doğrultuda minimal etkinlikler düzenleyerek beklentilere yanıt olurlar.

Maksimum Fayda

Her etkinlik belli bir bütçeye sahiptir. Bütçeyi etkili biçimde kullanmak etkinlik firması yönetimindedir. Az bütçe ile çok iş başarıldığı gibi çok bütçe ile kötü iş de çıkarılabiliyor. Bu nedenle etkinlik firmasını seçerken çok dikkatli olmalı ve seçici davranılmalıdır.

Uçak Gecikmeleri ve Yolcu Hakları- Sorumlulukları

Uçak gecikmeleri yolcu hakları tazminat konusunda neler biliyorsunuz? Havayolları ne zaman ne şekilde tazminatlar öder ? Bu konuda yeterince bilginiz var mı? Peki havayolu firmaları kaç saatlik gecikmede ne ödemek zorundadır? Uçağa bindiniz ancak apronda bekletiliyorsunuz bu durumda ne gibi haklarınız ve sorumluluklarınız var, bunları biliyor musunuz?

Uçuş İptali Durumunda

Uçuşunuzun iptal olduğunu havayolu şirketi size uçuştan en az iki hafta önce bildirmek zorunda. Bu bildirimi yaptıktan sonra da uçuşunuza en az 7 gün kala size yeni bir uçuş önermeli. Bu yeni uçuş, iptal edilen uçuşunuzun kalkış zamanından en fazla iki saat önce kalkmalı ve dört saat sonra inmeli.

Havayolu şirketi size uygun bir uçuş önerememesi durumunda tazminat ödemek zorunda kalır. Uçuşunuzun uzunluğuna göre aşağıdaki miktarlarda tazminat alabilirsiniz:

Uçuş iptali , değişikliği ve tazminat hakkınız

Uçağınızın iptal olması veya uçuş saatinin 15 dakikadan fazla değiştirilmesi durumunda 100€ ile 600€ arasında tazminat hakkınız doğar. Daha çok bilgi edinmek için ve online Tazminat Talep Formu doldurmak için tıklayın.

Uçuş Mesafesi Alabileceğiniz Tazminat (€)
Tüm yurtiçi uçuşları 100
1500km’ye kadar olan yurtdışı uçuşları 250
1500 – 3500km arası yurtdışı uçuşlar 400
3500km’den fazla yurtdışı uçular 600

Bu tazminat rakamları promosyon biletler ve uçuş puanlarınızla aldığınız ödül biletler için de geçerli.

Uçuşunuzun iptali nedeniyle tazminat almak için havayolu şirketine bir dilekçeyle başvurabilir ya da aracı bir kurumdan yardım alabilirsiniz.

Uçuş Gecikmeleri

Havayolu şirketinin size sunmak zorunda olduğu olanaklar uçuşunuzun türüne ve yaşanan gecikmenin süresine göre değişiklik gösterebiliyor.

Uçuşunuzda yaşanan gecikmeye göre havayolu şirketinin size sunması gereken hizmetler aşağıdaki gibi:

Hizmetler 15 – 60 dk. 61 – 120 dk. 121 – 180 dk. 180 – 300 dk 300 dk. +
Ücretsiz rezervasyon değişikliği
Bilet ücreti iadesi
İki kez ücretsiz telefon hakkı
Sıcak / soğuk yiyecek
Ana yemek

Sekiz saati aşan gecikmelerde havayolu şirketinden konaklama talebinde de bulunabilirsiniz. Havayolu şirketi konaklama ve konaklama yapacağınız tesise kadar ulaşım masraflarınızı karşılamak durumundadır.

Uçak Gecikmeleri, Yolcu Hakları
1- Gecikme süreniz ne kadar olursa olsun havayolu firması size iki telefon görüşmesi, fax veya e-posta hizmeti vermek zorundadır
#
2- İki-üç (2-3) saatlik gecikmelerde havayolunuz size yalnızca sıcak soğuk içecek sunmak zorunda. Ayrıca İÇ HATLARDA 1-2 saat gecikme durumunda bilet satış ofislerinden bilet ücreti iadesi alabilirsiniz.
#
3- Üç-beş (3-5) saat arası gecikmelerde içeceğin yanında zamanına göre kahvaltı veya akşam yemeği ikram etmek zorunluluğu var. (Bunu büyük ihtimalle sandwiç veya yemek çeki şeklinde veriyorlar)
#
4- 5 Saat ve üzeri gecikmelerde ise havayolu sizin yine tüm yeme içme ihtiyacınızı karşılamakla yükümlü. Bunun yanı sıra aktarmalı bir uçuşunuz varsa ve aktarmayı kaçırıyorsanız talep etmeniz durumunda DIŞ HAT uçuşları için 7 gün içinde isterseniz bilet ücreti iadesi yapmak zorunda. Aktarmalı uçuşunuz iptal edildiği takdirde için ayrıca sizi en kısa sürede yolculuğun başladığı yere ücretsiz götürmek zorundadır.
#
5- 8 saat veya daha uzun gecikmelerde ise havayolu firması sağ sağlim kalkıp sizi gideceğiniz havayoluna ulaştırana dek uygun bir otelde misafir etmeli, tüm konaklama, transfer ve yeme içme masraflarınızı karşılamak zorundadır. Ya da talep etmeniz halinde 7 gün içinde uçak bileti masrafınızı iade etmelidir.

Uçak Gecikmeleri ve Seyahatleri Sırasında Yolcuların Sorumlulukları

Bütün bunların yanı sıra masanın diğer tarafına geçip bir de o taraftan bakmak gerek. Yolcu elbette hakkını sonuna kadar savunmalıdır. Ancak özellikle yoğun dönemlerde büyük fedakarlıklarla çalışan uçuş ekibi yer personelinin elinden geleni yaptığı durumlarda kaba, kırıcı ve anlayışsız olmamak gerekiyor. Uçak gecikmeleri yolcu hakları konusunda yolcuların sorumlulukları;

– Havayollarının görevi sizi A şehrinden B şehrine güvenli olarak ulaştırmaktır. Havayolları lokanta değillerdir. Özellikle bindiğiniz düşük maliyetli havayollarının yaptıkları servislerin paralı olduğunu göz önünde bulundurarak hazırlıklı gelin.
– İlaçlarınızı yanınıza alın. “Bodrum uçuşu 1 saat, ne olacak canım” diye düşünmeyin.
– Kan şekerinizle ilgili sorunlarınız varsa , cebinize badem, ceviz gibi hem tok tutucu hem de sağlığınız destekleyici yiyecekler bulundurun.
– Giyiminize dikkat edin. Kat kat giyinmek uzun uçuşlarda çok yararlı bir yöntem. Kabin ısısına göre üzerinizdeki kıyafetleri ayarlayın.
– Sabah 10 da Ankara’da toplantınız varsa, sabah 08.00 uçağına değil sabah 06.00 uçağına bilet alın ya da bir gece önce gidin. Yolculuk için kendinize yeterince zaman verin.
– Hiç bir pilot ya da hostes “şu yolcuları geciktirelim” diye düşünmez. Onlarla etkileşim kurarken bunu sürekli göz önünde bulundurun.
– Sizin günde bir kez gördüğünüz kabin görevlisi, o gün üçüncü ya da dördüncü bacağı uçuyor olabilir, ya da uzun bir nöbetten çıkmış gelmiş olabilir. Bunu unutmayın.
– Eğer size haksızlık yapıldığını düşünüyorsanız, yetkili mercilere de ulaşamıyorsanız, sosyal medyayı kullanın; şirketler bu konuda çok hassaslar.
– Bağırmak çağırmak, sizi haklı YAPMAZ. Hatta başınıza iş açıp sizi güvenlik güçleri ile zor durumda da bırakabilir, unutmayın.

Uçak İçinde Beklemek
Kimi zaman da uçak zamanında gelir, yolcular biner ancak apronda bekler. Havacılık kuralları gereği bu süre uçak gecikmesine dahil edilmiyor. Ancak böyle bir durumda da yapılması gerekenler ve havayolunun sorumlulukları bulunuyor elbette.

Gecikme, yerde uzun süre bekleme (iniş sonrası ya da kalkış öncesi), körükte bekleme durumlarında pilotların en az 30 dakikada bir anons yapma zorunluluğu var

30 dakika:

Gecikme 30 dakikayı bulduğunda, pilotlar yolculara anonsla gecikmenin nedenini, kalkış ya da körüğe yanaşma sırasını bildirmek zorundadılar. Eğer uçak yolcuları ile birlikte körükte 30 dakikadan fazla beklemişse, bu durumda yolculara uçaktan inip inmemek istedikleri sorulmalıdır.

90 dakika:

– Uçuş ekibi 3. bir anons yapmak zorunda.

– Uçuş harekât, uçucu ekiplere ilk 90 dakikanın dolduğunu, 30 dakika içerisinde yolculara zorunlu içecek ve yiyecek servisi yapılması gerektiğini bildirir.

– Uçuş konusunda ve tahmini kalkış saati konusunda tüm bilgi, uçuş harekât yöneticisine, uçuş işletme başkanına, havayolu ve hava trafik sorumlu müdürüne, kabin için hizmetlerden sorumlu genel müdür yardımcısına, uçuş işletmeden sorumlu genel müdür yardımcısına ve FAA’e bildirilir.

120 dakika :

– Uçuş ekibi dördüncü anonsu yapar

– Uçuş harekât, uçuş ekibine içecek ve yiyecek servisini tamamlamış olmaları gerektiği yönünde uyarıda bulunur.

– 30 dakika içinde havalanıp havalanmayacağı araştırılır. Eğer havalanılmayacaksa, uçağın yolcularının boşaltılması için istasyon müdürü de dahil olmak üzere tüm gerekli mercilere haber verilip uçağın 30 ila 60 dakika içerisinde bir şekilde kapısının açılıp yolcuların boşaltılır duruma getirilmesi gerektiği anlatılır.

150 dakika:

– Uçuş ekibi son anonsu yapar ve terminale geri dönüleceğini haber verir.

180 dakika

Yolcular bu noktadan itibaren terminale ulaşmış olmak zorundadırlar. Uluslararası uçuşlar için bu kural 240 dakikadır. (Bu bilgiler kokpit.aero.com sitesinden alınmıştır.)

Uçak Gecikmeleri, Yolcu Hakları İçin Havayolları Sorumlulukları
Uçtuğunuz havayolu firması, uçuş öncesi kontrol (check-in) işlemi sırasında, size haklarınızı içeren Türkçe ve İngilizce metni kontuvardan veya uçağın biniş kapısından istenebileceğine ilişkin duyuruyu asmak ve istem halinde de belirtilen noktalarda bu metni yolcuya vermekle yükümlüdür.

Konu hakkında ‘Tüketici Birliği Federasyonu’nun açıklaması şöyle diyor ;

Uçan tüketiciye tanınan bu hakların ihlâl edilmesi durumunda, tüketiciler tazminat isteminde bulunmalı ve ayrıca ilgili hava taşıma işletmesi hakkında idari para cezası verilmesi için Ulaştırma, Deniz ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü‘ne başvuruda bulunmaları gerekmektedir.’ diye bitiyor. Ufak değişiklikler olsa da bu kurallar uluslar arası uçuş kuralları gereğidir. Yani yalnız Türk değil tüm yerli ve yabancı havayolu şirketleri için geçerlidir. Haklarımızı bilelim, uçak yerine paralarımız uçmasın!

Tüm bu işlemler size zor ve karmaşık geldiyse prosedürü sizin için yürüten profesyonel şirketler de var. Uçak gecikmesinde tazminat başvurusu için tıklayınız

Ayrıca tüm uçak gecikmeleri yolcu hakları konusunu gayet güzel özetlemiş olan Anadolu Jet broşürünü de inceleyebilir, tazminat ödemeleri kısmından ne kadar ücret iadesi alabileceğinizi de hesap edebilirsiniz.

Bağlantılı Uçuşlar

Bir uçuşunuzdaki gecikme bağlantı yapacağınız diğer bir uçuşunuzu kaçırmanıza neden oluyorsa uçtuğunuz havayolu şirketi mağduriyetinizi gidermek zorunda. Böyle bir durumda havayolu şirketinden size yeni bir uçuş ayarlamasını isteyebilir ya da bilet ücretinizi geri alabilirsiniz.

Fazla SatışNeredeyse tüm bilet satışlarının elektronik ortamda yapıldığı günümüzde havayolu şirketleri hala bir uçuş için kapasiteden fazla bilet satışı yapabiliyor. Böyle bir durum nedeniyle havaalanına gidip uçamamak oldukça can sıkıcı.

Eğer böyle bir durum başınıza gelirse uçuşunuzu tamamen iptal edip havayolu şirketinden tazminat talep etme hakkınız var. Yukarıdaki tabloda vermiş olduğumuz tazminat miktarları fazla satış durumları için de geçerli.

Diğer bir seçeneğiniz de havayolu şirketinden size yeni bir uçuş ayarlamasını talep etmek. Böyle bir durumda da yeni uçuşunuzun kalkış zamanı eski uçuşunuzdan üç saat ve daha sonra olursa havayolu şirketi size ana yemek ve ara öğünler vermek durumunda. Her iki uçuş arasında sekiz saatten fazla bir fark olursa bu sefer havayolu şirketinden ücretsiz konaklama talebinde bulunma hakkınız var.

Haklarınız Olduğunu Unutmayın

Havayolu taşımacılığının diğer ulaşım yöntemlerine göre en büyük avantajlarından biri yolcuların haklarının devlet ve uluslararası organizasyonlar tarafından koruma altına alınmış olması. Bu yüzden yaşadığınız herhangi bir aksilikte kanunların yanınızda olduğunu unutmayın. Yolcu olarak haklarınızı bilin ve gerekli durumlarda hakkınızı arayın.

Yolcu hakları konusunda daha ayrıntılı bilgi almak için uçacağınız havayolu şirketinin web sitesine bakabilirsiniz.

Uçaklar Neden Rötar Yapar?

Uçuşunuzun rötar yapması durumunda yapacaklarınızdan bahsetmeden önce kısaca uçakların neden rötar yaptığını açıklamaya çalışalım.

Birçok nedenden dolayı uçuşlarda rötar yaşanabilir. Uçuşlarda rötar yaşanması yolculardan çok havayolu şirketlerini zor duruma sokar. Değeri milyonlarca doları bulan uçakların uçuşlarını zamanında gerçekleştirememeleri havayolu şirketlerinin büyük zarar etmelerine neden olabilir. Bu yüzden havayolu şirketleri zamanında kalkış performaslarını iyileştirmek için yoğun bir şekilde çalışırlar. Ancak bir uçuştaki tüm değişkenler kontrol edilemediğinden her uçuşta rötar yaşanma ihtimali vardır.

Uçuşlarda yaşanan operasyonel sorunlar uçuşlarda rötar yaşanmasının en büyük nedeni. Bu sorunlar havayolu şirketinden ya da havaalanından kaynaklanabilir. Yolcuların kabine geçmelerinin uzun sürmesi, uçağa bagaj yüklemede problem yaşanması, uçağa yakıt alımının gecikmesi gibi sorunlar operasyonel sorunlar arasında yer alıyor.

Uçakların rötar yapmasına neden olan diğer bir etmen de mekanik sorunlar. Havacılık kuralları gereği her uçak uçuştan önce mekanik olarak mükemmel bir durumda olmalı. Bu yüzden uçuş öncesinde tespit edilen en ufak mekanik sorun bile uçuşun rötar yapmasına neden olabiliyor.

En sık rastlanan rötar nedenlerinden biri de hava durumu. Özellikle kış aylarında yoğun kar yağışının uçuş güvenliğini tehdit etmesi nedeniyle gecikmeler yoğun bir şekilde yaşanabiliyor.

Hava trafiğinin yoğun olması da önemli rötar nedenleri arasında. Her havaalanının belirli bir kalkış ve iniş kapasitesi var. Hava trafiğinde yaşanan akmalar nedeniyle bazen kalkış ve inişlerde yoğunluk yaşanabiliyor. Böyle durumlarda güvenlik açısından sorun yaşamamak adına uçakların kalkışı geciktirilebiliyor.

Diğer ulaşım yöntemlerinin aksine havayolu taşımacılığı her şeyin birbirine bağlı olduğu karmaşık bir sistem. Bu sistemdeki bir değişkenin olması gerektiği gibi olmaması, sistemdeki diğer değişkenlerin çalışmasını engelliyor. Böyle durumlarda da uçuşlarda rötar yaşanıyor.

Dubai için Vize gerekiyor mu? Vizemizi nasıl alırız?

Dubai için vize gerekiyor mu? Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi kişilerin, seyahatlerinden öncesinde Dubai vizesi almaları gerekmektedir. Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Diplomatik (Siyah) Pasaporta sahip kişilerin 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için Dubai vizesi almalarına gerek yoktur.

Turistik Vize

Dubai’yi turistik olarak ziyaret etmek isteyen T.C. (bordo) pasaport sahibi vatandaşlarımız Türkiye’den Dubai vize işlemlerini yaptırmak zorundadır.Türkiye’de en az 6 ay geçerli oturumu olan yabancı ülke vatandaşları da Türkiye’den Dubai vize işlemlerini yaptırmak zorundadır.

Vizesiz şekilde seyahat etmeleri mümkün değildir. Yabancı ülkelerin bazıları Dubai blacklist yani kara listede olduğundan her yabancı ülke vatandaşına işlem yapılamamaktadır. Yasaklı ülkeler; Tunus, Cezayir, Suriye, Filistin, Bangladeş, Somali, Irak, Etiyopya, Gana, Yemen, Sierra Leone, Mali, Nepal, Pakistan’dır. Cibuti, Libya ve Vietnam vatandaşları için Dubai Göçmenlik bürosundan izin istenerek işlem yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra Afganistan’da kısmi yasaklı ülkedir. Afganistan vatandaşları için iş adamları için ek belgelerle işlem yapılabilmektedir.

Dubai için Vize gerekiyor mu?

Dubai vizesi kaç günde sonuçlanır?

Birleşik Arap Emirlikleri- Dubai turistik vize işlemleri acentemiz aracılığı ile maksimum 3 iş günü içinde sonuçlanmakta ve işlemler Dubai’de bulunan Göçmenlik Bürosu üzerinden direkt olarak yapılmaktadır. Türkiye’de Dubai’nin vize başvurusu kabul eden bir konsolosluk veya temsilciliği bulunmamaktadır. Birleşik Arap Emirliğine bağlı olan Dubai’nin vize başvurusu aslında Göçmenlik Bürosu’nun bulunduğu Dubai Emirliğinden dolayı Dubai Vizesi olarak adlandırılmakta olup aslında alınan vizenin ismi BAE vizesidir. Dolayısıyla bu vize başvuru sahibine Birleşik Arap Emirliği’ne bağlı 7 emirliğe gidebilme hakkı tanımaktadır.

AE turistik vizesi için istenen belgeler nelerdir;

BAE turistik vizesi için istenen belgeler başvuru sahipleri için çok zahmetsiz ve kolay hazırlanabilirdir. Tüm işlemler online olarak gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla başvuru sahibi ile başvuru acentesinin aynı şehirde olma zorunluluğu yoktur. Bu nedenle işlem süreci online olarak farklı şehirlerden yürütülebilmektedir. BAE turistik vize başvurularında istenen belgeler aşağıda bilginize sunulmuştur.

 • Başvuru sahibinin pasaportunun resimli ön sayfasının renkli taranmış kopyası.
 • T.C. vatandaşları için nüfus cüzdanının renkli taranmış bir kopyası
 • 1 adet arka fonu mutlaka beyaz biyometrik fotoğrafın renkli taranmış bir kopyası
 • Başvuru sahibinin Dubai gidiş ve dönüş olmak üzere seyahat başlangıç ve bitiş tarihleri

Başvuru sahibi T.C. vatandaşı değil Türkiye’de oturumu bulunan bir yabancı vatandaş ise

 • Türkiye’deki çalışma/oturum iznini ibraz eden belgenin renkli taranmış kopyası,
 • 1 adet arka fonu beyaz biyometrik fotoğrafın renkli taranmış kopyası

Uçak ve konaklama gibi belgelere Dubai turistik vize işlemleri aşamasında ihtiyaç yoktur. Bu belgeler ülkeye girişiniz esnasında gümrük polisi tarafından kontrol edilip incelenmektedir dolayısıyla belgenizi ülkeye girişte yanınızda bulundurunuz.

Ülkemizi ve tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgını nedeniyle son dönemde yapılan başvurularda,
 • İmzalı sağlık beyanı ve karantina kabul beyan formu
 • Vize başvuru sahibine ait Covid-19’u klozlu ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde geçerli, seyahat sağlık sigortası
 • Acentemiz Covid-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortası düzenlemektedir.
 • Dubai’ye giriş tarihinden 48 saat önce yapılmış ve sonucu negatif bir PCR test sonucu çıktısı gerekmektedir.

Dubai vize başvurusu online yapılmaktadır ve vize sonucunuz pasaportunuzun sayfalarında yer almaz. Onaylanan vize kağıda basılıp Göçmenlik Bürosu tarafından acentamıza ulaşır. Dolayısıyla Sonuç belgesini yani Dubai vize sonuç çıktısını acentemizden almanız gerekir. Vize reddi Dubai vizesinde genellikle rastlanmayan bir durumdur. Dubai vize başvurularında genel olarak vize onaylanma oranı yüksektir.

Başvuru sahiplerinin vize görüntüsü tüm seyahat boyunca yanında bulundurmalıdır.

Birleşik Arap Emirlikleri vizenizin üzerinde ülkeye ilk giriş yapacağınız tarih yer almaktadır. Vizeniz üzerinde yazan başlangıç tarihini takip eden 60 gün içerisinde B.A.E’ye giriş yapmanız gerekir, eğer giriş yapmazsanız vize hakkınız kaybolur. 60 gün içerisinde giriş yaptığınız takdirde giriş yaptığınız gün itibariyle ülkede maksimum 29 gün kalabilirsiniz. Ülkede kalışlarda 29 gün süresini aşan kişiler için ceza uygulanmaktadır. Kurala uymayan kişiler ülkeden sınır dışı edilmektedir. Bu kişiler pasaportlarını yenileseler bile bir daha B.A.E.’ye giriş yapamaz.

Vize Seçenekleri;
 • 1 aylık turistik çoklu vize
 • 3 aylık turistik çoklu vize baş

Dubai’ye belirli bir süre içerisinde çoklu giriş-çıkış yapacak kişiler için iki seçenek bulunmaktadır. Dubai turistik vize işlemleri için randevu uygulaması yoktur. İşlemlerini acentemiz yapan başvuru sahipleri konsolosluk açık olduğu sürece beklemeksizin başvurularını anında gerçekleştirebilirler.

B2B Etkinliğiniz İçin Dikkat Edilmesi Gereken 10 Önemli Nokta!

B2B Etkinliğiniz İçin Dikkat Edilmesi Gereken 10 Önemli Nokta!

Kongre ve/veya fuara katılımında en önemli nokta B2B etkinliklerdir.  Bu nedenle Kongre ve Fuar katılımınızda hedeflenen sonuca ulaşabilmeniz için en önemli 10 nokta belirledik. B2B Etkinliğiniz için dikkat edilmesi gereken 10 önemli nokta nedir? Firmaların birbiri ile etkileşime girdiği etkinlikleri organize ederken amaca ulaşmak için dikkat edilmesi gereken en önemli unsurları sizin için derledik.

1-Gerçekçi olmayan hızlı satış sonuçlarının vaadi

Kongre etkinliği alanında pazarlama, bir gecede sonuca ulaşan aceleye getirilen bir iş değil, talepkar hatta bazen zorlu bir maratondur. Bu durumu kavrayabilenler, pazardaki en başarılı kişiler arasındadır. Kısa vadeli etkilerin gerçekçi olmayan beklentileri büyük bir zorluktur çünkü etkinlikler doğrudan satışlardan ziyade fırsatlar yaratmayı amaçlayarak öncelikleri arasına alır.

2-Katılımcıların yerel alıcılara oranı:

Katılıcıların yerel alıcılara oranı 1/2 olması altın kuraldır. Her 100 katılımcı için en az 200 ev sahibi bulunması doğru olacaktır. Katılımcıların en önemli beklentisi kaliteli birebir toplantılar organize edilmesidir.Bu oran yakalanabilirse, tüm katılımcıların programlarını kaliteli toplantılarla doldurmalarına olanak sağlanmış olunur. Katılımcı alıcı oranı %50-%50 oranında veya daha düşük bir orandaysa , organizatörleri etkinliğin kalitesi için sorgulama zamanı gelmiştir.

3-Garanti edilmiş toplantılar için;

Bir etkinlikte 2 gün için bulunuyorsanız, organizatörler sizin için en az 15 adet toplantı organize etmiş olmalıdır. Bu tarzda bir güvence, katılımcıların yerel alıcılara oranıyla doğrudan bağlantılıdır. Minimum sayıda toplantı ayarlamaları için organizatörlerden güvence talep etmek doğru olacaktır.

4-Yeni yerel alıcılarının payı

Yıllık yerel alıcıların sayısı %20 oranının altında ise, alıcı tabanının tükenme olasılığı çok yüksektir. Organizatörlerin görevi her yıl size yeni alıcılar getirmektir. Organizatörlerden net bilgi ve bu bilgi ile ilgili bir garanti talep edin.

5-Veritabanı

Organizatörler, herhangi bir zamanda, KVKK mevzuatına uygun olarak elde edilen verileri yönetme garantisi vermelidirler. Çünkü organizasyonun oluşumunda sizin katkınız bulunmaktadır. Sizin ilgi alanınızda olan tüm katılımcıların ve takip ettiğiniz tüm alıcıların verileri size temin etmelidir. Veri tabanı hikayenin en önemli unsurudur.

6-Kongre ürününüze ilgi duyan gerçek alıcılar

Eğer etkinlik yerel bir etkinlik ise, organizatörler ürününüzün yanı sıra ürününüze gerçekten ilgi duyan alıcıları temin etmelidir. Çünkü somut araştırmaları gerçekleştirmek için bu koşul gereklidir.

7-Yatırım getirisi ölçme

Etkinlik organizatörlerinin katma değeri (Yatırımın getirisini) ölçmede net kriterleri olmalıdır. Dolayısıyla diğer şeylerin yanı sıra, etkinlikte yaptıkları araştırma sayısı hakkındaki sorulan soruları cevaplayabileceklerinden emin olmalıdırlar.

8-Davet edilen misafirleri özelleştirme

Organizatörlerin adaletli ve demokratik olması, katılımcılar için sosyal etkinlikliklerin açıklığına da yansır. Tüm sosyal etkinliklerin, etkinliğin tüm katılımcılarına açık olması önemlidir, çünkü ilişkilerin şeffaflığını önemlidir. Halktan gizlenen özel etkinliklere, resepsiyonlara ve anlaşmalar doğru sonuç getirmemektedir. Bu kriter katılımcıların ve yerel alıcıların sürekli olarak bağlantı kurabilmelerini sağlar.

9.Seyahat Deneyimi

Başarılı hikayelerin olmazsa olmaz bir parçası, kişisel seyahat noktalarına yapılan aile gezileri deneyimidir. Seyahatların kendi pazarlamasını, görünürlüğünü ve yerel alıcıların ilgisini arttırdığı kanıtlanmıştır.

10.Uygun tüm platformlarda pazarlama

Organizatörler tarafından metrekare satışı dışında hangi promosyon seçeneklerinin sunulduğunu öğrenin. Hazırlanan pakette ne tür bir tanıtım yer alıyor? Haberlerinizin medya partnerlerinde, bültenlerde ve sosyal ağlarda ücretsiz yayınlanmasını sağlıyorlar mı? B2B Etkinliğiniz için yeterli alan ve hizmet bulunuyor mu?

Hibrit Etkinlik Başarısı İçin 10 Önemli Adım

Hibrit Etkinlik Başarısı İçin 10 Önemli Adım

 Hibrit etkinlikler eş zamanlı olarak hem yüz yüze hem de sanal deneyimler sunar. İsterseniz fiziksel ve yüz yüze olan etkinliğinizi canlı veya internet üzerinden de görüntüleyebilirsiniz. Böylece etkinliğiniz Hibrit Etkinlik olur. Hibrit etkinliğiniz iki türlü hedef kitleye hitap eder. Hitap ettiğiniz hedef kitle fiziksel etkinliği takip eden sanal izleyiciler ve etkinliğe katılan fakat kaçırdıkları oturumları daha sonra izlemek isteyen diğer katılımcılardır.

Hibrit Etkinlikte Amacınız Nedir?

Canlı bir etkinlik düzenlerken ilk amaç, hedefleri belirlemek olmalı. Aynısı, sanal öğeleri canlı  bir platformda bir araya getiren hibrit etkinlik için de geçerlidir. Kendinize hedefinizin ne olduğunu sorun. Katılımcılarınızı, etkinliklerinize başka türlü katılamayan üyelere mi dönüştürmek istiyorsunuz? Sürekli bir eğitim ve konferans sonlandıktan sonra da bu eğitimin devam edebilmesine olanak sağlayan sanal bir platform mu sunuyorsunuz? Hedeflerinizi,  canlı katılımcılarınız kadar, sanal ortamdaki izleyicilerinizle de gerçekleştirmeniz önemlidir.

Neyin Hibrit Olduğuna Karar Verin

Sanal ortamdaki izleyicileriniz için de uygun olan konferans öğelerini seçin. Tüm konferansı mı, genel oturumları mı yoksa eğitici workshop’ları mı yayınlayacaksınız? Canlı etkinliklerde bulunan katılımcıların, görme şansı bulamadıkları, sektördeki dev isimleri  dinlemek için bir ücret ödüyorlarsa, bu imkanı sanal ortamda ulaşanlar da ücreti ödemelidir. Bu fırsata başka türlü sahip olamayacak bu kişilere neler sunabileceğinize karar vermeniz önemlidir.

Hibrit

Etkinlik Gündemini Ayarlayın

Sanal İzleyicileriniz etkinlik sunumlarınızı farklı zaman dilimlerinden izlemek ister. Etkinlik gündemini katılımcılarınıza en uygun şekilde ayarlayın

İçeriği Belirleyin

Hangi oturumların yayınlanacağına karar verdiğinizde, bu sunumların içeriğini belirleyin. Belirlediğiniz içeriğin veri hızının ve bant genişliğinin de belirlenmesine yardımcı olacaktır. PowerPoint sunumu gösterecek bir konuşmacınız, ya da hiç görsel öğe kullanmayacak olan konuşmacılarınız mı? Slide gibi, videosuz, durağan bir görsel çok güçlü bir sinyale ihtiyaç duymaz. Eğer yüksek çözünürlüklü görseller yayınlayacaksınız, sinyal kapasitesinin çok daha büyük olması gerekir. Sunumlarda ne kadar çok hareket veya video varsa, o kadar güçlü sinyale ihtiyacınız var demektir ve bu da daha pahalı bir teknoloji gerektirir.

Konuşmacılarınızı Yönlendirin

Konuşmacılarınıza hem canlı hem de sanal dinleyicilere hitap edeceklerini en başında söyleyin. Aynı zamanda, sanal dinleyiciler hakkında, kaç kişi oldukları ve hangi şehirlerden katıldıkları gibi, mümkün olduğunca fazla bilgi verin. Etkinlik kurgularken Sanal etkinlikleri gerçek etkinliğe çok yakın olarak kurgulanması gerekmektedir. Sanal katılımcıların, etkinlikte bulunan katılımcılarla aynı imkanlara sahip olduğundan emin olmanız gerekir.

Kimler Sanal Katılımcılarınız Olacak? Belirleyin.

Sanal ortamda ilk kez etkinlik yapıyorsanız sanal ve fiziksel olarak sunumlara katılacak kişileri belirlemeniz zor olacaktır. İlk olarak, yerel mi veya bölgesel mi, veya ulusal mı yoksa uluslararası bir kitleye mi hitap edeceğinizi belirleyin. Hedef katılımcılarınız bütçe kısıtlamaları ve seyahat giderleri nedeniyle canlı etkinliklere katılmayı durdurmuş bir durum içeriyor olabilir. Be nedenle, bu grup, sanal sunumların öncelikli hedefi olmalıdır.

Teknolojiyi Anlayın

Teknoloji ihtiyaçlarının farkında olmak biraz gözünüzü korkutacaktır. Görsel-işitsel sağlayıcılar genel anlamda bu ekipmanlar ve online süreçler hakkında bilgi sahibidir. Bu ekiplerin çoğu da sanal sunumları gerçekleştirebilmek için gereken teknik beceriye sahip olmadığını unutmayın.

B Planınız Olsun

İyi planlayıcıların bildiği gibi, iç ortamda denenmeyen planın dış ortamda işlemesi beklenmemelidir. Aynısı sanal etkinlikler için de geçerlidir. Teknolojik aksaklıklar yaşansa da ve sinyali kaybetseniz de, mutlaka bir B planınız olmalıdır. Eğer sunum yapan kişi etkinlik alanında değilse, aksaklık süresi boyunca kayıttan bir sunum yayınlanabilir veya sonraki sunuma geçilecek şekilde program değiştirilebilir.

İstekli Bir Ekip Tahsis Edin

Kendini işine adamış çalışanlarla kongrelerin başarıya ulaştığını biliyoruz. Sanal etkinlikte de kendini işine adayacak, istekli bir kişilerin görevlendirilmesi gerekir. Bu kişilerin görevi etkinlik sürece sunumu gözlemlemek ve sosyal medyadan gelen sorulara cevap vermek olmalı.

Hibrit Etkinliği Takip Edin

Fiziksel katılımcılara etkinliğin başarısını ölçmek için anket yaptığınız gibi, aynı anketi online katılımcılara da uygulamalısınız.

Sanal Etkinlik Yapmanın Avantajları Nelerdir?

İnternet ortamında olmak toplantılarınız, yayınlarınız, genel kurullarınız, görüşmeleriniz ve diğer toplu aktiviteleriniz için bir kısıtlama değil, bir özgürlüktür. Sanal ortamda çok konuşmacılı panel yapılabileceği gibi bire bir toplantılar aynı zamanda eş zamanlı toplantılar yapabilirsiniz. Sanal Etkinlik yapmanın avantajları Nelerdir?

Çok konuşmacılı panel

İsterseniz çok konuşmacılı  bir panel düzenleyebilirsiniz .Bunu yapabileceğiniz birçok uygulama ve aynı zamanda etkinlik ajansınız size hizmet verecektir.

Bire-bir konuşma

İş ortamındaymış gibi, istediğiniz kişiye anında bağlanabilirsiniz. Sonuçta internet üzerinde birçok uygulama ve etkinlik şirketiniz bu konuda size destek verecektir.

Eş zamanlı yayınlar

Aynı anda birden çok salonda çok fonksiyonlu yayınlar yapabilirsiniz. Düzenlediğiniz etkinlikte sadece ana salonda değil hatta bir çok alt salonda yayın yapabilirsiniz.

YouTube entegrasyonu

Yaptığınız sanal etkinliği yayınlayabilirsiniz. Kayda aldığınız etkinliğinizi internet üzerinden yayınlayabilirsiniz. Bu nedenle etkinliğinizi kayda alırken tüm noktaları özenle kategorize etmelisiniz. Yayına sunduğunuz etkinliğin reklamını yapabilirsiniz.

Chat sistemi ile,

Etkinliğinizin interaktif olmasını isteyebilirsiniz. Etkinliğinizin yayınlanması sırasında katılımcılarınızın size soru sorması ve katı sağlayabilmesi için chat sistemi kurabilirsiniz. Katılımcıların sorular sorması veya içeriğe katkı sağlaması için chat sistemi kurmak gerekir.

Anketler

Yayınlarınız sırasında anlık anket yapmak iletişimi arttırır, hemen geri dönüşleri almak toplantının içeriğine katkı sağlar.

Oylama

Yayınlarınız sırasında anlık oylama yapmak isterseniz ,oylama sistemi kurmanız gerekecektir. Soru cevap şeklinde ilerleyen oturumlarla katılımcılarınızın daha dinamik olmasını sağlarsınız. Toplantınızın interaktif olması takip ve katılımı arttıracaktır.

Networking

Etkinliklerin içerisinde networking için bağlantı kanalları oluşturun. Katılımcılardan randevu isteyin, görüşün

Simultane Sistemleri İle

Sanal Etkinliklerde katılımcının bulunduğu yer önem taşımamaktadır. Dünyanın her yerinden katılımcının olduğu bir etkinlik düzenlediğinizde, dil sorun olmamalı, konuşmalar aynı anda tercüme edilmelidir. Bu durumda toplantınıza entegre edilen simultane sistemi ile bu sorunu rahatça ortadan kaldırabilirsiniz.

Kayıt Sistemi

Tüm etkinliğin kayıtlarını yapmak gelecekte size avantaj sağlayacaktır. Özellikle kayıt sistemi en önemli detaylardan biridir.

Sanal Etkinlik Avantajları

Şartlar bizleri Sanal Etkinlik yapmaya mecbur kılıyor lakin yanında bir çok avantajı da beraber getiriyor.

Zaman Tasarrufu

Yol, konaklama, bekleme süreleri olmadan sadece bir tıkla etkinliğe katılma avantajı böylece daha nitelikli konuşmacıya ulaşma imkanı.

Networking Avantajı

Zaman ve mekan avantajı nedeniyle gerçek etkinlik alanında ulaşamadığınız bir çok kişi sanal etkinlik alanında bir tık kadar yakın olabiliyor.

Minimal Prodüksiyon Maliyeti

Büyük salonlarda doğru ambiyansı yaratmak için yapılacak prodüksiyonlar büyük maliyetler yaratıyor. Dolayısıyla online sistemdeki düşük prodüksiyon maliyetleri etkinlik maliyetlerini de düşürüyor.

Yüksek Ziyaretçi İmkanı

Salonların kapasite sınırlaması yok bu nedenle yüksek ziyaretçi imkanı bulunmaktadır.  

Geniş Konuşmacı Yelpazesi

Etkinliğinizde mesafe, maliyet ve zaman engeli olmaması nedeniyle bir çok konuşmacı konferansa rahatça katılacaktır.

Düşük Lojistik Maliyetler

Sanal Etkinlik Yapmanın Avantajları Nelerdir? sorusunun belki en önemli yanıtı; Toplantı sanal ve sonuç olarak Otel masrafı, konaklama, yemek, yol ve benzer bir çok lojistik masrafı için bütçe ayırmanıza gerek yok. Kısacası toplantı planlayıcıların sanal toplantıyı tercih etmesi için en önemli neden.

Verimli Toplantılar Yapabilmeniz için Araştırdık!

Verimli Toplantılar Yapabilmeniz için Araştırdık!

İnsan kaynakları departmanları, şirket içinde yapılan toplantıların verimliliğini ölçmek istemektedir. Toplantılarda zaman yönetimi doğru yapılıyor mu? Alınan sonuç kaybedilen zamanı karşılıyor mu? Tüm bu soruların önüne geçebilmek için toplantıların kurallarını belirlemek ve takip etmek gerekmektedir. Bright Turizm olarak şirket içerisinde verimli toplantılar yapabilmeniz için araştırdık. 

İş Hayatının vazgeçilmezi, Toplantılar! Toplantılar yerinde, zamanında üstelik kurallarına göre yapılırsa, iş hayatının vazgeçilmez bir parçası olur. Dolayısıyla amaca hizmet eden toplantılar kurumlarda aidiyet duygusunu güçlendirir.

Verimli Toplantılar İçin Toplantı Yönetimi

Toplantıya Neden İhtiyaç Var?

 • Pek çok kişiye aynı anda bilgi aktarımı gerekiyorsa
 • Bir karar alınması gerekiyorsa
 • Aynı konu ile ilgili farklı görüşlere ihtiyaç varsa,
 • Koordinasyona ihtiyaç varsa

Toplantının Hedefini Belirleme

Toplantı yapılmadan önce üzerinde düşünülmesi gereken sorular:
 • Bu toplantı ile neyi amaçlıyorum?
 • Neden Toplantı yapıyorum?
 • Hangi sorunlara, hedeflere ve amaçlara değinmek isteniyor.
 • amaçlarıma ulaşmak için hangi yolu izlemeliyim?
 • Sorunlarımı nasıl çözebilirim?
 • Toplantı yapmazsam ne olur?
 • Belirlenen hedefleri başka bir yolla elde edilebilir mi?
 • Zaman kaybını nasıl en aza indirebilirim?
Davet Eden Tarafın Yapması Gerekenler!
 • Gerekmiyorsa toplantı düzenlemeyin
 • Toplantının gündemini ve amaçlanan çıktıyı tanımlayın
 • Doğru hedef kitleyi davet edin
 • Aynı gün toplantıya davette bulunmayın, hazırlık zamanı tanıyın
 • Uygunluk teyidi yapmadan davet etmeyin
 • Toplantıyı iyi yönetin
 • Toplantı için gerekli hazırlığı yapın
 • Zaman Yönetimine uyun
 • Kararı bir sonraki toplantıya ertelemeyin
Katılımcı tarafın Yapması Gerekenler!
 • Toplantıyı Kabul ediyorsanız katılın
 • Katılamıyorsanız doğru kişiye bilgi verin
 • Toplantıya geç kalmayın
 • Konu dışında başka şeyler konuşmayın ve konuyu dağıtmayın
 • Toplantı esnasında başka şeyler ile ilgilenmeyin
 • Toplantıyı başka bir görüşme nedeni ile bölmeyin
 • Toplantıya hazırlıklı gelin
Toplantı Öncesi Netleşmesi gereken Noktalar!
 • Neden toplantı yapıyoruz?
 • Kimler katılmalı ve nasıl hazırlanılmalı?
 • Toplantı ne zaman yapılmalı?
 • Gereken lojistik ayarlamalar neler?
 • Hangi çıktıları elde etmeyi amaçlıyoruz?
Toplantı Esnasında İzlenmesi Gereken Noktalar!
 • Ortam uygun mu?
 • Katılım beklenen sayıya ulaştı mı ?
 • Kişisel çatışmalar yönetiliyor mu?
 • Toplantılar zamanında başlayıp zamanında bitiyor mu?
 • Toplantı notları tutuluyor mu?
Son Olarak Toplantı Sonrası takip edilecekler!
 • Toplantının ardından en kısa sürede eylem maddelerinden oluşan bir özet gönderin
 • Katılanlara teşekkür edin ve özellikle diğer katılımcıları da haberdar edin.
 • Katılımcılar kabul ettikleri görevleri takip etmiyorlarsa, teşvik aynı zamanda destek amaçlı görüşün
 • Bir sonraki toplantının gündemindeki ilk madde ve bir önceki toplantının takip maddeleri olsun.
Verimli Toplantı Yönetimi
 • Toplanmak için geçerli bir neden ortaya koyun!
 • Doğru katılımcıları seçin!
 • Öncelikle Gündem maddelerini belirleyin!
 • Toplantı odasını düzenleyin!
 • Toplantıya zamanında ve hazırlıklı başlayın!
 • Önemli konuları not alın!
 • Anlaşmazlıklara başa çıkın, kısacası yönetin!
 • Gereksiz boş konuşmaları engelleyin!
 • Toplantıyı zamanında bitirin!
 • Toplantı sonrası özellikle etkin takip yapın!

tr_TRTurkish