B2B Etkinliğiniz İçin Dikkat Edilmesi Gereken 10 Önemli Nokta!

Kongre ve/veya fuara katılımında en önemli nokta B2B etkinliklerdir.  Bu nedenle Kongre ve Fuar katılımınızda hedeflenen sonuca ulaşabilmeniz için en önemli 10 nokta belirledik. B2B Etkinliğiniz için dikkat edilmesi gereken 10 önemli nokta nedir? Firmaların birbiri ile etkileşime girdiği etkinlikleri organize ederken amaca ulaşmak için dikkat edilmesi gereken en önemli unsurları sizin için derledik.

1-Gerçekçi olmayan hızlı satış sonuçlarının vaadi

Kongre etkinliği alanında pazarlama, bir gecede sonuca ulaşan aceleye getirilen bir iş değil, talepkar hatta bazen zorlu bir maratondur. Bu durumu kavrayabilenler, pazardaki en başarılı kişiler arasındadır. Kısa vadeli etkilerin gerçekçi olmayan beklentileri büyük bir zorluktur çünkü etkinlikler doğrudan satışlardan ziyade fırsatlar yaratmayı amaçlayarak öncelikleri arasına alır.

2-Katılımcıların yerel alıcılara oranı:

Katılıcıların yerel alıcılara oranı 1/2 olması altın kuraldır. Her 100 katılımcı için en az 200 ev sahibi bulunması doğru olacaktır. Katılımcıların en önemli beklentisi kaliteli birebir toplantılar organize edilmesidir.Bu oran yakalanabilirse, tüm katılımcıların programlarını kaliteli toplantılarla doldurmalarına olanak sağlanmış olunur. Katılımcı alıcı oranı %50-%50 oranında veya daha düşük bir orandaysa , organizatörleri etkinliğin kalitesi için sorgulama zamanı gelmiştir.

3-Garanti edilmiş toplantılar için;

Bir etkinlikte 2 gün için bulunuyorsanız, organizatörler sizin için en az 15 adet toplantı organize etmiş olmalıdır. Bu tarzda bir güvence, katılımcıların yerel alıcılara oranıyla doğrudan bağlantılıdır. Minimum sayıda toplantı ayarlamaları için organizatörlerden güvence talep etmek doğru olacaktır.

4-Yeni yerel alıcılarının payı

Yıllık yerel alıcıların sayısı %20 oranının altında ise, alıcı tabanının tükenme olasılığı çok yüksektir. Organizatörlerin görevi her yıl size yeni alıcılar getirmektir. Organizatörlerden net bilgi ve bu bilgi ile ilgili bir garanti talep edin.

5-Veritabanı

Organizatörler, herhangi bir zamanda, KVKK mevzuatına uygun olarak elde edilen verileri yönetme garantisi vermelidirler. Çünkü organizasyonun oluşumunda sizin katkınız bulunmaktadır. Sizin ilgi alanınızda olan tüm katılımcıların ve takip ettiğiniz tüm alıcıların verileri size temin etmelidir. Veri tabanı hikayenin en önemli unsurudur.

6-Kongre ürününüze ilgi duyan gerçek alıcılar

Eğer etkinlik yerel bir etkinlik ise, organizatörler ürününüzün yanı sıra ürününüze gerçekten ilgi duyan alıcıları temin etmelidir. Çünkü somut araştırmaları gerçekleştirmek için bu koşul gereklidir.

7-Yatırım getirisi ölçme

Etkinlik organizatörlerinin katma değeri (Yatırımın getirisini) ölçmede net kriterleri olmalıdır. Dolayısıyla diğer şeylerin yanı sıra, etkinlikte yaptıkları araştırma sayısı hakkındaki sorulan soruları cevaplayabileceklerinden emin olmalıdırlar.

8-Davet edilen misafirleri özelleştirme

Organizatörlerin adaletli ve demokratik olması, katılımcılar için sosyal etkinlikliklerin açıklığına da yansır. Tüm sosyal etkinliklerin, etkinliğin tüm katılımcılarına açık olması önemlidir, çünkü ilişkilerin şeffaflığını önemlidir. Halktan gizlenen özel etkinliklere, resepsiyonlara ve anlaşmalar doğru sonuç getirmemektedir. Bu kriter katılımcıların ve yerel alıcıların sürekli olarak bağlantı kurabilmelerini sağlar.

9.Seyahat Deneyimi

Başarılı hikayelerin olmazsa olmaz bir parçası, kişisel seyahat noktalarına yapılan aile gezileri deneyimidir. Seyahatların kendi pazarlamasını, görünürlüğünü ve yerel alıcıların ilgisini arttırdığı kanıtlanmıştır.

10.Uygun tüm platformlarda pazarlama

Organizatörler tarafından metrekare satışı dışında hangi promosyon seçeneklerinin sunulduğunu öğrenin. Hazırlanan pakette ne tür bir tanıtım yer alıyor? Haberlerinizin medya partnerlerinde, bültenlerde ve sosyal ağlarda ücretsiz yayınlanmasını sağlıyorlar mı? B2B Etkinliğiniz için yeterli alan ve hizmet bulunuyor mu?

tr_TRTurkish